• Firmanızı Ekleyin, Şehrinizin Gözdesi Olun!

Ümitköy

Ümitköy

Ümitköy

Başkentin en merkezi ilçesi olan Çankaya’ya bağlı bir mahalle olan Ümitköy, son 20 yılda önemli ölçüde gelişen, her geçen gün gelişmeye devam eden bir yerdir. Ankara’nın eskilerine Ümitköy’den bahsederseniz, muhtemelen “buralar hep dutluktu” şeklinde bir yorumda bulunacaklardır.

Elit ve işlek bir mahalle olan Ümitköy, kendisi gibi sakin bir semt olan Çayyolu ile bütünleşmiş bir konumdadır. Kızılay ve Çankaya gibi merkezi yerlere uzak gibi görünse de; alternatif ulaşım imkanlarıyla dakikalar içerisinde gitmek istediğiniz noktalara ulaşabilirsiniz. Sessiz, sakin, bol ticari işletmeleri ve lezzetli restoranlarıyla hem mahalle sakinlerini hem de ziyaretçilerini ziyadesiyle memnun edecek, başka bir lokasyona gitmeye gerek kalmadan ihtiyaçlarını giderecek bir mahalledir.

Ümitköy’de Yaşam

Ümitköy, Ankara Çayyolu’yla birlikte anılan, ulaşımı geçmişte zor olsa da gün geçtikçe daha ulaşılabilir olan, modern yapıları ve alışveriş merkezleriyle tüm ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz yeni nesil şehirleşmenin izlerini taşıyan bir mahalledir.

Daha çok güvenli siteleri, müstakil evleri, sakin yerleşim alanları ile dikkat çeken mahalle; şehrin gürültüsünden ve kalabalığından uzaklaşmak isteyenlerin keyif aldığı bir lokasyon haline gelmiştir. 2019 nüfus sayımı itibariyle 14.000’in üzerinde kayıtlı vatandaş Ümitköy’de yaşam sürmektedir. Mahalle birçok farklı sektörü içerisinde barındıran işletmeleri, restoranları, sanayi kuruluşları ve alışveriş merkezleriyle iş imkanı yönünden son derece zengindir. Ankara şartlarına göre ev fiyatları ve kira ücretleri ortalama seviyededir. Son birkaç yılda yapılan evlerin fiyatları ise her mahallede olduğu gibi nispeten ortalamanın üzerindedir.

Ümitköy Ulaşım

Ümitköy mahallesinde ulaşım; Ankara Büyükşehir Belediyesi otobüsleri, Ümitköy Dolmuşları yanı sıra Ümitköy Metrosu ile de sağlanmaktadır.

Ümitköy Mekanlar

(Yeme-İçme)

Ümitköy her geçen yıl, bir önceki yıla göre daha canlı, daha hareketli mekanlarıyla dikkatleri üzerine topluyor. Özellikle Ümitköy’de canlı müzik yapan yerler, Ümitköy restoranlar ve Ümitköy cafeler sürekli olarak gelişmekte ve çevre mahalle ve semtlerden de ziyaretçi akınına uğramaktadır. Gözde ve nezih mekanları, her kültüre özgü yemek seçenekleri, farklı lezzetleri ve modern mekanlarıyla Ümitköy’de pek çok alternatif mevcut.

Ümitköy Restoranları

Mahalledeki lezzet durakları, Ankara’nın mekanlarla özdeşleşmiş tatlarını ve lezzetlerini kült mekanlarla aratmayacak cinsten. Her damak tadına uygun bir lezzet, her kişiliğe uygun bir restoran bulunuyor. Gaziantep sofrasından kebapçılara, kahvaltı düşkünlerinden kahvecilere kadar her öğün, her mutfak kültürü için bir seçenek mevcut. Ümitköy’ün Çayyolu ve çevresiyle bütünleşmesi, alternatifi bol restoranları da beraberinde getiriyor. Ümitköy ve Konutkentte’ki şubeleriyle Sİmitçii, dillere destan lahmacun ve pideleriyle Düveroğlu, sayısı gittikçe artan kahvecileri (Eagles, Lavinnia, Kraz) mahallenin en canlı noktalarından. Ümitköy’de lezzetli cheesecakeler bulabileceğiniz Turta Home Cafe ve meşhur dondurmalarıyla Sim Dordurmaları, uğrak noktalardan.

Bol salata, tadına doyum olmayan kebap çeşitleri ve bol salatalı menüler için Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi’nde yer alan Müslüm Kebap’ı tercih edebilirsiniz. Ümitköy’de hem sakin hem de şirin bir mekan arıyorsanız, birbirinden enfes tatlılar arasından düşünmekten kendinizi alamayacağınız Filika Pasta Evi’ne uğrayabilirsiniz. Mekanın sunduğu tatlı çeşitleri, sizi kendisine bağımlı yapabilir. Ihlamur Caddesi’nde Mesa Koru Sitesi’nde yer alan bu mekan, keyifli bir kahvaltı için de tercih edebileceğiniz bir yer.

Ümitköy’de Sanat ve Eğlence

Ümitköy yakınlarında sanata dair en önemli uğrak noktalardan birisi olan Cüneyt Göçer Sahnesi, hem özel tiyatrolara hem de Ankara Devlet Tiyatroları’nın gerçekleştirdiği oyunlara ev sahipliği yapan bir merkez. Çoğunlukla uzun süreli oyunlar sergileniyor ve izleyiciler bir sonraki oyunu izlemek için plan yapmaktan kendini alamıyor.

Ümitköy’de ailesi, arkadaşları ve yakınlarıyla birlikte açık havada zaman geçirmek isteyenler, Park Caddesi’nin yürüyüş parkurunda zaman geçirebilir. Ayrıca işlek caddelere ev sahipliği yapan Ümitköy’de akşam gezmeleri yapabilirsiniz. Her ne kadar mahallede yüksek binalar dikkat çekse de; hala yeşilliğini koruyan çok sayıda bahçe ve park bulunuyor.

Ankara’nın gözde eğlence merkezlerinden olan Meşrep Çayyolu, Gırgıriye Meyhane, Paparazzi Gecce Club, Rakıcı gibi Ümitköy mekanlarında zaman geçirebilirsiniz.

Düzenli spor yapmayı düşünenler için mahallede sportif yaşam merkezleri ve kulüpleri bulunuyor. Grup egzersiz programları, ileri seviye aktiviteler, ekstrem sporlar ve dahası için bölgedeki kulüplerle görüşülüp neler yapabileceğiniz hakkında fikir alışverişinde bulunabilirsiniz.

Ümitköy’de Eğitim

Yeni yeni gelişen bir semt olması, Ümitköy’ün eğitim alanında da yatırım alan bir mahalle olmasına neden oldu. Özellikle özel eğitim kurumları bölgede çok sayıda alternatif sunuyor. İlköğretim, ortaöğretim ve lise okulları için tercih edebileceğiniz seçenekler mevcut. Ankara’nın eğitim anlamında başarılı kurumlarına ev sahipliği yapan mahalle, ebeveynlerin yeni bir ev satın almak veya kiralamak için en önemli nedenlerinden birisi haline geliyor. Ulaşımın rahat olması, ev fiyatlarının şehir ortalamalarında olması, modern şehirleşmenin en iyi örneklerinden olması ve nezih eğitim kurumları; Ümitköy’de yaşamak için göz önünde bulundurulması gereken kriterlerden.

Ümitköy’de Sağlık Merkezleri

Ankara’nın ilçelerindeki hemen her mahallede olduğu gibi Ümitköy’de de pek çok sağlık merkezi bulunuyor. Çayyolu Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği, Ümitköy Medikal Sağlık, Erkent Sağlık Ürünleri, Çayyolu Semt Polikliniği, Çayyolu 3 No’lu Aile Sağlığı Merkezi, Sağlık Bakanlığı Çayyolu Ağız ve Diş Polikliniği, Gazi Üniversitesi Çayyolu Semt Polikliniği, Güven Çayyolu Sağlıklı Yaşam Kampüsü, Çayyolu 9 No’lu Sağlık Ocağı, Çayyolu 1 No’lu Aile Sağlığı Merkezi, Mutlukent Aile Sağlığı Merkezi ve Medisun Hastanesi sağlık alanında faaliyet gösteren özel ve kamu kurumları arasında yer alıyor.

Ümitköy’de ihtiyacınıza uygun sağlık kurumlarını araştırarak, ne gibi hizmetler verdiğini inceleyerek sağlık merkezlerine başvuruda bulunmanızı öneririz. Araştırmanızı daha da detaylandırarak, internet üzerinde (Google Haritalar’da) yer alan müşteri yorum ve görüşlerini değerlendirmenizi tavsiye ederiz. Özellikle özel sağlık kurumları, kimi zaman kötü deneyimlerle sonuçlanabiliyor. Bu hususta yapacağınız ön inceleme ve değerlendirme, hem vakitten hem de bütçenizden tasarruf yapmanızı sağlayacaktır.