• Firmanızı Ekleyin, Şehrinizin Gözdesi Olun!

Beytepe

Beytepe

Beytepe

Ankara’nın Çankaya semtine bağlı bir semt olan Beytepe, başkentte oldukça geniş bir coğrafya üzerine kurulu, modern konutlarıyla, eğitim kampüsleriyle, yemyeşil doğasıyla dikkat çeken bir yaşam merkezidir. Elit bir köy olarak da ifade edebileceğimiz Beytepe denildiğinde akla daha çok lüks yaşam alaları ve Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü ve Beytepe Üniversitesi Kampüsü gelmektedir. Bir nevi öğrenci şehri olarak da ifade edebiliriz.

Beytepe’de Neler Yapılabilir?

Beytepe geniş bir alan üzerine kurulu olan, başkentin en meşhur semtlerinden birisidir. Hem öğrenciler hem de aileler için yaşanabilir ender semtlerin başında gelmektedir. Beytepe’de yapılabilecek çok sayıda aktivite, gezilebilecek çok sayıda destinasyon ve eğlenebilecek pek çok mekan ve eğlence merkezi bulunmaktadır.

Ankara Paintball Bilkent Ankara’da arkadaşlarınızla eğlenceli bir paintball oyunu oynayabilir, piknik alanlarında açık havanın tadını çıkarabilir, doğa yürüyüşleri yapabilir, alışveriş merkezlerinde gezebilir ve çok sayıda restoran ve eğlence mekanında vakit geçirebilirsiniz.

Ayrıca Beytepe’de gezilecek yerleri şöyle sıralayabiliriz:

Beytepe Altın Köşk Müzesi

Klasik mobilyaları, atlın varakları ve eşsiz mimarisiyle  bölgenin önde gelen destinasyonlarından birisidir. Her ne kadar özel müze sınıfına girse de, giriş ücretsizdir ve otopark imkanı bulunmaktadır. Tarihi havuzu ve bahçesi, kendine has dizaynı ile Beytepe’de gezilecek yerler arasında yer almaktadır.

Beytepe Kampüsü Yeşil Vadi

Şehrin göbeğinde, şehrin gürültüsünden uzak sessiz ve sakin bir doğa harikası olan Yeşil Vadi, Beytepe Kampüsü sınırları içerisinde yer alıyor. Hoş bir göl manzarası, çevresinde doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz patika yollar, hem yazın hem de kışın farklı bir atmosferi olan mekan.

Beytepe Aydoğan Piknik Alanı

Ağaçların arasında huzur dolu sessiz bir mekan olan Aydoğan Piknik Alanı, özel bir işletmedir. Haftanın her günü kahvaltısı, gözleme ve mantı çeşitleri, kavurma ve semaverde çay gibi çeşitli yiyecek ve içecekler bulunuyor. Buranın güzel tarafı, büyük siteler etrafında sessiz ve sakin bir mekan olması, engellilere ve çocuk arabalarına uygun girişe sahip olması ve hamak keyfini doyasıya yaşayabiliyor olmanız.

Beytepe Jandarma Müzesi

2005 yılında açılan Jandarma Müzesi, birinci sınıf askeri müzelerden birisidir. Kurulma amacı ise jandarma teşkilatının tarihini ziyaretçilere tanıtmak ve teşkilat hakkında fikir sahibi olunmasını sağlamaktır. Müzenin dış bölümünde daha önceden kullanılmış askeri araçlar, bir adet helikopter ve bir adet uçak bulunmaktadır. Müzenin iç mekanında ise 1879 yılında Osmanlı döneminde giyilen jandarma kıyafetleri, kullanılan bıçaklar ve silahlar yer almaktadır. Aynı zamanda Osmanlı döneminden bugüne kadar uzanan süreçte jandarma teşkilatı ile ilgili çeşitli belge ve dokumanlar sergilenmektedir. Bunun yanı sıra şehit malzemelerine, komutanların fotoğraflarına, diğer ülkelerde kullanılan jandarma kıyafetlerine de göz atabilirsiniz. Jandarma Müzesi yalnızca hafta içi 09:00 ile 16:30 saatleri arasında açıktır.

Beytepe TED Ankara Koleji Okul Müzesi

2008’de açılan TED Ankara Koleji Okul Müzesi, Kültür ve Turizm Bakanlığınca özel müze statüsü kategorisine alınmıştır. İncek kampüsünde yer alan müzede eski diplomalar, belgeler, el yazması notlar, resim galerisi, ders aletleri, mezun yıllıkları, vb. eğitim materyalleri sergilenmektedir. Müze aynı zamanda online olarak (sanal müze) gezilebilmektedir.

Beytepe Alışveriş Merkezi

Özellikle Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenim gören öğrencilerin sıklıkla ziyaret ettiği, içerisinde birçok yiyecek-içecek mekanı barındıran, sıradan vatandaşların da ender de olsa vakit geçirdiği alışveriş merkezlerindendir. Burada cafe ve restoran fiyatları öğrencilere hitap ettiğinden, bölgedeki diğer mekanlara göre daha uygundur.

Türkiye Kadınlar Federasyonu Hatıra Ormanı

Beytepe’nin doğusunda yer alan bu orman, çam kokuları eşliğinde keyifli bir doğa yürüyüşü için oldukça keyifli. Çok sayıda ziyaretçi almasına rağmen temiz, bakımlı, mükemmel manzaraya sahip, özenle bakılması gereken doğal güzelliklerimizden. Ziyaretçiler için buranın bir piknik alanı olmadığını belirtmek isteriz.

Beytepe Sağlık Merkezleri

Byetepe mahallesi yeni yeni gelişmesine rağmen o kadar hızlı geliyor ki Sağlık Merkezleri konusunda da bölge çok ileride.. Beytepe Aile Sağlık Merkezi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Merkezi, 9 Nolu Aile Sağlık Merkezi, Beytepe Gün Hastanesi ve ayrıca Ankara şehir hastanesi de bölgeye araç ile 5 dakikalık uzaklıktadır. Bun yanı sıra oldukça çok sayıda eczanede bulunmaktadır. Beytepe Nöbetçi Eczaneler ise hafta içi akşam saat 08:30 dan ertesi gün 08:30 a kadar hafta sonu ise 09:30 dan ertesi sabah 09:30 a kadar hizmet vermektedir.