• Firmanızı Ekleyin, Şehrinizin Gözdesi Olun!
TAKİBE AL FAVORİLERE EKLE
2,294 ZİYARETÇİ
 • YETKİLİ KİŞİ: Barış Acar
 • ADRES: Çayyolu Mahallesi
 • TELEFON: 0312 242 12 55
 • SOSYAL MEDYA:
AÇILIŞ - KAPANIŞ 08:00 - 21:00
SERVİS SAATLERİ 08:00 - 21:00
SERVİS YERLERİ ANKARA

FİRMA HAKKINDA

Çayyolu Tesisat Dekorasyon İnşaat olarak tüm tesisat hizmetlerinize talibiz! Kış gelmeden Çayyolu petek temizliği alarak faturalarınızı düşürebilir, peteklerinizin verimini artırabilirsiniz.

 

Çayyolu Petek Temizliği

Petek temizliği işlemleri, uzmanlık ve tecrübe gerektiren işlemlerdir. Bu nedenle, kombi petek temizliği ya da tesisat temizliği yaptırmak için konusunda uzman, çevrenizde bilinen firmaları tercih etmeniz doğru olacaktır. Örneğin Kombi dışında ısıtma sistemini oluşturan petek, tesisat, boru ve bağlantı parçaları da uzmanlık gerektiren bölümlerdir. Bu işlemi sadece kombi servisi olan bir firmaya yaptırdığınızda olumlu sonuç alamayabilirsiniz. Veya ısınma sorununuz petek temizleme işlemleriyle çözülmediğinde sorunun bir diğer kaynağı tesisatınızdaki bir tıkanıklık olabilir. Bu nedenle bilgi birikimi ve iş tecrübesi olan firmaların, ısınma sisteminin tüm donanımı hakkında tecrübeli firmaların tercih edilmesi isabetli olacaktır.

 

Çayyolu Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Aslında bu işlemle hem petek temizliği hem de tesisatın temizliği yapılmış olur. Petek ve tesisat temizliği yapılırken, asit içeriği olmayan amaca uygun özel kimyasal ve tesisata basınç uygulamak için cihaz kullanmak gerekir. Petek temizliği için cihazı ısıtma tesisatına bağlarken doğru bağlantı noktasının seçilmesi gerekir. Bu sayede, sistem dışına çıkarılacak teressubatın hem sistem içinde uzun yol kat etmesi hem de çalışılan noktada oluşacak kirlenmenin etkileri en aza indirilmiş olacaktır. Genelde bağlantı için tercih edilen noktalar kombinin alt bağlantıları veya banyoda bulunan radyatör vanalarıdır. Çünkü kullanılan cihaz hava ve suyla çalışmaktadır.

 

Tesisat borularının kesit olarak küçük olması nedeniyle, sistemde oluşturulan yaklaşık 2,5 bar basınçlı hava ve su, radyatörün içerisine girdiği anda daha geniş bir alanla karşılaşır. Bu şekilde, peteğin tabanında oluşmuş teressubatın hareketlendirilerek sistemden dışarı atılması sağlanır. Tahliye borusundan temiz su gelene kadar petek temizliği işlemi devam ettirilir. Petek temizliği yapıldıktan sonra, ısıtma tesisatının büyüklüğüne bağlı olarak, yeterli miktarda, amaca uygun, özel temizleme ve koruma kimyasalı kullanılarak, sökülen parçaların montajı yapılır. Kombinin su takviyesi vanası açılarak sisteme yeterli seviyede su basılır. Peteklerden hava tahliyesi yapılarak ısıtma sistemi çalıştırılabilir.

 

Petek Temizliği Ne Zaman Gereklidir?

Petek ve tesisat temizliği gerekliliğinin işareti olan bazı belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Peteklerin alt yarısı ısınmıyorsa
 • Tesisatın sonundaki petek hiç ısınmıyorsa
 • Kirlenmeden dolayı kombi filtresi sıklıkla tıkanıyorsa

 

Sanılanın aksine, petek temizliği yaptırınca yakıt faturalarınızda abartılacak düşüşler olmaz. Fakat ısınma veriminin yükseldiğini, dolayısıyla tasarruf ettiğinizi far kedersiniz.

 

Çayyolu petek temizliği işleminin hangi periyotlarla yapılacağı konusu tartışılır. Zira bu ihtiyaç tesisatın yaşı ve tesisatta kullanılmış olan boru ve bağlantı parçalarının malzemesine bağlı olarak ortaya çıkar. Kesin olan bir şey var ki, petek temizliğinin, kombi bakımı gibi her yıl yapılmasına gerek yoktur. Fakat yukarıda saydığımız belirtiler ortaya çıkmamış olsa bile, tesisatın durumuna bağlı olarak, 5 ila 10 yılda bir kez petek temizliği yapılması halinde, ısınma veriminizde hiçbir düşme olmadan konforlu bir şekilde ısınırsınız.

 

Neden Çayyolu Petek Temizliği?

Neden petek temizliği yaptırmalıyım sorusuna gelirsek; Kombi tesisatında en fazla kireç oluşan nokta, suyun ısındığı eşanjördür. Kombi bakımı esnasında maalesef eşanjör temizliği yapılmamaktadır. Isıtma tesisatı ve petek temizliği yapılırken kullanılan, özel temizleyici ve koruyucu kimyasal, suyun geçtiği tüm yüzeyleri ve kombi parçalarını temizler. Bu işlem kirlilikten kaynaklanacak kombi parçaları arızalarını önlemeye yardımcı olur. Yani petek temizliği yaptırdığınızda, bir anlamda, aynı zamanda kombi temizliğiniz de yapılmış olur. Suyu ısıtarak, tesisata pompalayan kombi olduğu için, sorunsuz bir şekilde çalışması sağlandığında, aldığınız ısı verimi oldukça artacaktır.

 

Temizleyici ve Koruyucu Kimyasalın Önemi

Tesisat temizlendiği zaman her noktada kireç tamamen yok olmayabilir. Bu nedenle petek temizleme işlemi yapıldıktan hemen sonra tesisatın içine koruyucu sıvı konulması unutulmamalıdır. Koruyucu sıvı temizleme Kimyasalından tamamen farklıdır. Kombi eşanjörleri en çok kireç bağlayan yerlerdendir.

 

Koruyucu sıvı, peteklerinizi asidik özellikteki temizleme sıvısının zararlarından koruyacaktır. Kombinin contalarını ve alüminyum parçalarına belli bir zaman sonra zarar verecek olan asidik temizleme sıvısı nedeniyle hiçbir koruyucu önlem almadan kombinin içerisine bu sıvıyı göndermek biraz risklidir. Eğer kireç nedeniyle kombi eşanjör delikleri tıkanırsa sıcak su çıkışı zayıflamaya başlar. Koruyucu sıvı, radyatör musluk aralarını, kolektör vanalarını metalik bir renge çevirir. Tesisat sisteminiz neredeyse yeni gibi olacaktır. Koruyucu petek sıvısı bazik özelliktedir ve ısıtma sisteminin içinde on yıl kadar uzun bir süre bile kalsa asla zarar vermez. Tam bir tesisat temizliği yapmak istiyorsanız bu sistemin içinde mutlaka koruyucu sıvıyı koymalısınız. Dilerseniz koruyucu sıvının etkisini görmek için kireç tutmuş bir tencere ya da çaydanlık gibi mutfak gereçlerinde kolayca ve pratik bir şekilde deneyebilirsiniz. Kombiniz her çalıştığında hareket halinde olacak koruyucu sıvı sayesinde su devir daim yaptıkça sürtünme nedeniyle değeceği her metali ilk günkü gibi yapacaktır.

 

Petek Temizliği Ne İşe Yarar?

Tesisatınız yeni ise petek yüzeyleri henüz havayla temas halinde bulunduğu için herhangi bir koruyucu sıvıyla da kaplanmamışsa alüminyumlar alüminyum oksit, demirler demir oksit, bakır malzemelerde ise bakır oksit oluşumu gözlenecektir. Hatta henüz bir tesisata bağlanmamış olan yeni petekler ve kombiler sürekli olarak havayla temas halinde olduğu için depolarda beklerken henüz daha ürününüz size ulaşmadan oksitlenme başlayabilir. Bu nedenle ısıtma sistemini henüz kurulma aşamasındayken korumaya başlamak atılacak en doğru adımdır. Çürümeye başlamış ya da korozyona uğramış bir malzemeye tesisatı temizliği yapmak ve sonra da koruyucu bir sıvı koymak doğru bir adım gibi gözükse de aslında pek faydalı olmaz.

 

Bir korozyon ve kireç önleyici kimyasal eklenmeden önce merkezi bir ısıtma sisteminin temizlenmesini ve yıkanması gerektiğini unutmamalısınız. Eski bir merkezi ısıtma kazanı yeni bir kazanla değiştirilirken bunu yapmak da akıllıca olacaktır.

 

Eğer ısıtma sisteminizin sorunsuz bir şekilde dayanmasını istiyorsanız koruyucu ilaçlar kullanmalısınız. Daha eski tip radyatörlerde atık yağlar inceltilerek iç yüzeyi koruma amaçlı sürülürdü. Burada sürülen yağ radyatörleri çürümeye karşı korurdu. Hatta eğer eski bir petek bulunan evdeyseniz kombinin suyunu akıtırken yağlı siyah bir suyla karşılaşabilirsiniz. Tesisat kurulurken sudaki laminar akış çok önemlidir. Laminar akış, ortama verilen hava kütlesinin sabit hızda ve birbirine karışmadan paralel olarak, bir hava pistonu gibi, suyun borularda hareket etmesidir. Bu akışı olumsuz yönde etkileyen faktörler, boruların içinde biriken metal yüzeylerden kopan küçük parçaların birleşmesidir. Tortular, suyun spiral çizerek dönen su ısı iletim katsayısını ve buna bağlı olarak da pompa verimini düşürmektedir. Dolayısıyla fazladan yakıt harcanmasını sağlar.

 

Henüz sistem yeni iken koruyucu kimyasal kullanmak bu nedenle oldukça önemlidir. Suyun içerisinde oluşan pas parçaları bu şekilde minimum seviyeye inecek ve birleşmesi engellenecektir. Kapalı sistemlerde kullanırsanız filtre kullanmanıza gerek kalmayacaktır. Kalorifer tesisatı kurulumunda petek bakımını yaptıktan sonra tatbik edilen kimyasal koruyucuda hem temizleme hem de koruma özelliği vardır.

 

Radyatörlerde soğuk noktalar olarak tanımlanabilen ve çoğunlukla çamur oluşumundan kaynaklanan sirkülasyon problemleriyle mücadele ediyorsanız. Bu çamur oluşumunun tamamen engellenmesi neredeyse imkansızdır ve genellikle sistemin düşük akışlı bölgelerine yerleşir.

 

Kimyasal temizleyici ilaçlar, bu çamuru parçaladığı, kaldırdığı ve ardından sistemden atılmasına izin verdiği için bu iş için en iyi merkezi ısıtma sistemi temizleyici olarak görülmektedir.

Çamur, korozyon sürecinden dolayı sistemde oluşan yarı katı bir balçıktır. Su, hava ve gevşek aşındırıcı metallerin karışımından oluşan üründür. Çamurun aşındırıcı yapısı, erken pompa ve motorlu vana arızasına neden olabilir. Çamur miktarı, kazan suyunun süspansiyon halinde taşıma kabiliyetini aştığında, kazan yüzeylerine yerleşir. Bir ısı eşanjöründe biriken bir çamur filmi ısı yalıtkanı görevi görür ve ısının suya transferini azaltır, kazanın ayarlanan sıcaklığa ulaşması daha uzun sürer.

 

Çayyolu Kombi Petek Temizliği

Kazan arıza çağrılarının çoğu, ısıtma sisteminizdeki kirli su birikiminden kaynaklanır. Borularda ve radyatörlerin tabanında kireç ve pas birikmesinden kaynaklanan kirli su ve çamur ciddi hasara neden olabilir. Merkezi ısıtma sisteminizi düzenli olarak temizlemek bunu önlemeye yardımcı olabilir.

 

Isınma maliyetlerinin yüksek olduğu günümüzde, Çayyolu petek temizliği ve Çayyolu kombi temizliği işleminin neden gerekli olduğunu, sonuçları bakımından, aşağıdaki birkaç madde ile özetleyebiliriz.

 

 • Kombi tarafından tüketilen doğalgaz miktarı azalır, dolayısıyla ısınma giderinde tasarruf elde edilmiş olur.
 • Kombi içindeki çalışan aksamlar, en başta da en çok çalışan devir daim pompası olmak üzere daha az çalışırlar.
 • Kombinin ekonomik ömrü uzamış olur.
 • Isınma sisteminde petek temizliği işlemi sonucu, petek içinde su akışının gerçekleştiği alt kısımlarda, zaman içinde oluşan tortu birikimi, amaca uygun kimyasallar yardımıyla çözünerek ve tıkanıkların giderilmesi sağlanır.
 • Bu sayede sistemde yer alan bütün peteklerin tüm yüzeyinden eşit dağılan ve yüksek ısı elde edilmiş olur.
 • İşlem sırasında kullanılan amaca uygun özel kimyasal koruyucu ile sistem içinde korozyon oluşumu önlenmiş olur.
 • Kombi, petek ve tesisattan oluşan ısınma sistemi daha verimli çalışır ve daha uzun ömürlü olur.

 

Çayyolu Kazan Temizliği

Çayyolu’nda, ısınma sistemlerinizi daha verimli kullanarak, ısınma giderinizden tasarruf edebilmeniz için kombi petek tesisat ve yerden ısıtma tesisatınızın, özenli çalışma ve güvenilir temizliği için bizimle görüşmeden karar vermeyin. Merkezi ısıtma sistemini temiz yapmanın evlerinizin ısıtma performansı için yararlı olup olmayacağını biliyoruz. Gerekli deneyim ve uzmanlığa sahibiz. Bu nedenle, size merkezi ısıtma sistemi temizliğine ihtiyacınız olduğu söylenmişse veya kombinizin ve radyatörünüzün olması gerektiği kadar verimli çalışmadığını düşünüyorsanız, lütfen bizimle iletişime geçin.

 

Merkezi Sistem Petek Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Daireniz merkezi ısıtma sistemi ile ısınıyorsa, her ay ödediğimiz faturalar giderek yükseliyorsa ve bazı odalarınızın ısınmadığından şikâyet ediyorsanız Çayyolu petek temizliği hizmeti almanın zamanı geldiğini anlayabilirsiniz. Yalnızca kazan ya da kombilerde bakım yapmak değil aynı zamanda peteklerin bakımının da mutlaka yapılması gerekmektedir. İleride daha büyük masraflar ödememek için, yılda bir defa tesisat içerisinde dolaşan suyun sadece dışarı atılması komple bütün sisteminizi korumaz.

 

Sistemde bulunan otomatik hava purjörleri, tortu ve pislik tutucular kazan dairesi yapılırken mutlaka her yıl temizlenip doğru bir şekilde çalışıp çalışmadığı kontrol edilmeli. Oluşan kireç hava deliklerini tıkamaya başladığında her odada aynı şekilde ısınamama gibi bir problem ortaya çıkar. Doğal gaz temizliği yapılırken de korozyon oranına bağlı olarak kullanılacak kimyasal ilaç miktarı doğru bir şekilde hesaplanmalı ve buna bağlı olarak kalorifer ısıtma sistemi bir bütün olarak elden geçmelidir. Her detayıyla titiz bir şekilde yapılan petek bakımı, sisteminizi en az iki yıl korumaya alırken aynı zamanda doğal gaz faturasından da tasarruf etmenizi sağlar.

 

Merkezi ısıtma sistemine sahipseniz tesisat temizleme işlemini bireysel olarak yapamazsınız. Her üç yılda bir ısıtma sistemlerinde mutlaka bir bütün olarak temizlik işlemi yapılmalıdır. Pompa çarkları, suyu taşıyıcı ana kolon boruları ve kazan tamamıyla temizlenmiş olur. Kazanın temizliği yapılmadığı sürece radyatör temizliği ve bakımı yapılmış sayılamaz. Kireç tabakasının en fazla görüldüğü bölümler kazan ve ana kolon borularıdır. Kazanın deposunda yer alan su ve alev yanında bir de kireç tabakası mevcutsa ısınma işlemi daha da geç olur. Doğal olarak bunun sonucunda da daha fazla yakıt tüketimi beklenir.

 

Besleme ve genleşme tankında çok fazla çamur varsa veya ısıtma sistemi ısınmak için çok yavaşsa, bunların her ikisi de sistem temizliğinin gerekli olduğunun göstergesidir. Makine ile yıkama ihtiyacının bir başka göstergesi de termostatik radyatör vanalarınızın kapalı konumda sıkışmış olmasıdır.

 

Çayyolu Kombi Bakımı

Her yıl kombi bakımı adı altında birçok uygulama yapılıyor. Bazı uygulamalarda yalnızca kombinin kabini açılıp parçaların tozu alınıyor ve iç temizliği yapılmadan kombi bakımı yaptırdık deniliyor. Eğer bu şekilde bir kombi bakımı yaptırdıysanız gelecekte yaşanacak arızalar engelleyemezsiniz. Her bir parçanın iç temizliği yapılmadığı sürece kombiniz arıza vermeye devam edecektir. Bu şekilde yapılan bir bakım kombinizin ömrünü uzatmadığı gibi aynı zamanda farklı arızalar almanıza da yol açabilir. Kombiyi parçalatıp tozunu aldırtmak yerine içindeki eşanjörün kirecini temizlettirmelisiniz. Daha önce belirttiğimiz gibi kombinizin içine kimyasal koruyucu sıvı döktürmenizde kombinin içini oldukça temiz yapacaktır.

 

Kimyasal koruyucu sıvılar sisteminizin ömrünü uzatmaya, faturalarınızı düşürmeye ve arıza riskini azaltmaya yardımcı olur.

 

Bütün bir kombi ve petek temizliği tecrübe ve deneyim ister. Hem yakıt tasarrufu hem de uzun süre sağlıklı ve dayanıklı bir kombi kullanımı için gerçek bir kombi ve petek temizleme işlemi yaptırmanız gerekmektedir. Her bir kombinin ömrü on yıl olarak belirlenebilir. On yıldan sonra tüm Kombiler yavaş yavaş arıza verecektir. Sağlıklı bir kombi ve yakıt tasarrufu için hem bakım hem de düzenli temizleme işlemini yaptırmalısınız.  Evinizin daha hızlı ısınmasına yardımcı olur ve daha az enerji harcar. Sistem aşınmasını ve yıpranmasını azaltır ve kazanınızın korunmasına yardımcı olur

 

Çayyolu Makine ile Petek Temizliği

Makine ile yapılan petek temizliğinde unutulmaması gereken önemli nokta, basınç değeri yüksek olan makineye tesisat bağlantısının yapılamayacağıdır. Her makine amacına uygun bir şekilde kullanılmalıdır.

 

Petek temizliği gibi kombi temizleme de dikkat edilmesi gereken konu başlıkları üzerinde yoğunlaşır. Buradaki en önemli kural makinenin düşük basınçlı olmasıdır. Radyatör temizliği yapıldıktan hemen sonra kombinin giriş ve çıkış vanalarının olduğu yere petek temizleme makinesi bağlanır. Makineye temiz su verildikten hemen sonra kombideki kirli su dışarıya çıkartılır. Isıtıcılı bir cihaz kullanıyorsanız makine deposundaki su önce ısıtılır. Yarım litre kombi temizleme kimyasal suyu makinanın deposuna eklenir. Makine su ve ilaçla beraber yaklaşık yarım saat boyunca devir daim yapar. Kimyasal ilaçlı kombiden durulandıktan sonra pislik Tutucular bir fırça yardımıyla temizlenir. Kombi çalıştırılmaya başlanır.

 

Yerden Isıtma Tesisatı Nasıl Temizlenir?

Ben yerden ısıtma sistemleri tesisatın nasıl temizlenir sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Yerden ısıtma tesisatı içerisinde bazı zamanlarda aşırı çamurlaşma meydana gelebilir. Bu şekilde oluşan aşırı çamurlaşmayı mobil sistem temizleme cihazları ile temizleyebilirsiniz. Her giden boru ayrı ayrı temizlenir. Boruların içerisinde çamur tabakasından iz kalmayana kadar temizlemeye devam edilir. Temizlik işlemi aynı zamanda özel kimyasal malzemelerle de yapılabilir. Borular içinde biriken kireç, su taşı ve bunun gibi benzeri maddeleri özel kimyasallar temizlemektedir.
Peki yerden ısıtma sistemlerinin temizlenmesinin ne gibi faydaları olabilir? Bu sorunun yanıtı aslında oldukça basit. Sıcak su temiz borular içerisinde rahat bir şekilde hareket ettiği için öncelikle yakıttan tasarruf sağlar. Alttan ısıtma en güzel ısıtma sistemlerinden biridir. İyi ve temiz bir şekilde oluşan bu sistem sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır. Çayyolu Kazan Temizliği tecrübesi ile en iyi şekilde sonuç alırsınız.

 

Yerden ısıtma sistemlerinde zamanla sıklıkla görülen çamur görüntüsü aslında canlı bir bakteri birikintisidir. İlerleyen zamanlarda sulu zemin ısıtma sistemlerinde ısı 55°’nin üstüne çıkmadığı için bu bakteriler borunun tamamını kaplayabilir. Ve böylece o bölgenin daha fazla ısınmasına engeller. Hızlıca çoğalan bu bakteriler zamanla sistemin tamamına yayılacaktır. Bunun sonucunda da kombinizin parça ve motorunda tıkanmalara yol açılır. Radyatör peteği bulunan evlerde bu çamurumsu görüntüyü göremezsiniz çünkü 70°’de bu bakterilerin üremesi mümkün değildir. Yerden ısıtma sistemlerinizde en güvenilir yöntem koruma kimyasalı kullanmak olabilir.
Radyatör tıkanıklığı durumu her sene belli bir bakım yaptırmadığınız sürece başınıza gelebilecek bir durumdur. Yüksek ısı verimi ve yakıt tasarrufu sağlamak için mutlaka radyatör temizliğini yaptırmalısınız. Kombinizden en yüksek verimi aldığınız zaman yaklaşık %30 kadar yakıt tasarrufu sağlamanız mümkündür.

 

Borularda ve radyatörlerin tabanında kireç ve pas birikmesinden kaynaklanan kirli su ve çamur ciddi hasara neden olabilir. Merkezi ısıtma sisteminizi düzenli olarak temizlemek bunu önlemeye yardımcı olabilir. Doğru bilgi ve araçlarla, kendi başınıza temel bir temizlik rejimi uygulayabilirsiniz. Alternatif olarak, normalde bir merkezi ısıtma / sıhhi tesisat uzmanı tarafından gerçekleştirilen bir işlem olan sisteminizi makine ile yıkamayı seçebilirsiniz.

Petek Temizliği Yaptırma Zamanınızın Geldiğini Nasıl Anlarsınız?

Eğer merkezi ısıtma sisteminizde çamur veya pas oluşumunun belirtilerini merak ediyorsanız başlıca belirtiler şunlardır;

 

 • Kazan normalden daha fazla gürültü yapıyorsa, evinizin ısınması normalden daha uzun sürüyorsa, Radyatörün alt veya üst kısmı soğuk ve bazı odalar diğerlerinden daha soğuksa, besleme ve genleşme tankında çamur oluşumu başladıysa petek temizliği yaptırmanızın zamanı gelmiştir.
 • Zamanla ve normal kullanımla, tüm ısıtma sistemleri, su sirkülasyonunu kısıtlayabilen ve sisteminizin zamanla daha verimsiz hale gelmesine neden olabilecek bir dereceye kadar “çamur” (demir oksit ve sudan kir) oluşturur. Çamurlu bir sistemin semptomları arasında yavaş ısınma, radyatörlerin dengesiz ısınması, siyah veya çok kirli su radyatörlerin havasını alırken ve daha birçok sorun olabilir. Ayrıca, pompalar gibi önemli sistem bileşenlerinin arızalanmasını da hızlandırabilir. Bu nedenle de petek ve kazan temizliğine önem vermeli ve zamanında gerekli tedbirleri almalısınız.
 • Yeni kurulan bir merkezi ısıtma sistemi, metal parçacıkları, lehim artıkları vb. gibi kalıntıları içerebilirken, inhibitörlerle doğru bir şekilde korunmamış eski bir sistem, borularda, radyatörlerde vb. birikmiş “çamur” şeklinde korozyon birikintileri içerebilir.
 • Çamur birikmesi, ısıtma sistemindeki elektrolitik korozyonun bir göstergesi olabilir. Bu, ısıtma sistemi bileşenlerinde kullanılan farklı metaller arasındaki temas nedeniyle meydana gelebilir ve radyatörlerde yanıcı gaz birikimi ile birlikte bile olabilir. Bu nedenle yeni bir kazan monte edilecekse, eski veya yeni olsun, bağlı olduğu ısıtma sisteminin (borular ve radyatörler) olabildiğince temiz olmasını sağlamak önemlidir.
 • Herhangi bir dahili döküntü veya birikinti sonuçta kazana ve onun ısı eşanjörüne yıkanarak performansı etkileyebilir ve muhtemelen büyük bir arızaya neden olabilir. Radyatörlerde biriken çamur da birincil devrede su sirkülasyonunu etkileyerek ısı çıkışını etkileyebilir ve bir bütün olarak sistemin verimliliğinde bir azalmaya yol açabilir. Çamur birikiminin yaygın bir belirtisi, azalan su akışı nedeniyle radyatörlerin altta soğuk, üstte sıcak olmasıdır.
 • Arıtma kimyasalları, yeni sistemlerin kurulumundan veya mevcut sistemlerin modifikasyonundan sonra kalıntıları gidermek için uygun olan hafif deterjan bazlı temizleyicilerden, bir süredir işlem görmemiş olabilecek mevcut sistemlerde biriken birikintileri gidermek için tasarlanmış daha agresif temizleyicilere kadar zengin bir seçenek sunulur.
 • Sistem temizlendikten sonra, dahili tortuların oluşmasına ve birikmesine neden olan korozyon işlemlerinin yeniden meydana gelmemesini sağlamak önemlidir. Arıtılmadan bırakıldığında, dahili korozyon yine çamur oluşumuna yol açabilir, bu da su akışının azalmasına ve sistem verimliliğinin düşmesine neden olur. Bu nedenle, sistem içindeki çeşitli metallerin korozyonunu en aza indirmek için sistem su içeriği kimyasal bir “inhibitör” ile işlenmelidir. Burada önemsenmesi gereken nokta merkezi sisteminizin yalnızca şimdi değil uzun yıllar temiz kalmasını sağlamak ve korumaktır.
 • Özellikle sert su alanlarında su arıtma eksikliği, kazanın ısı eşanjöründe kireç tortusu oluşumuna neden olabilir ve bu da verimliliğin ve kazan gürültüsünün azalmasına neden olabilir. Yalnızca bakım değil aynı zamanda koruyucu çalışmalar yapıyoruz.

 

Daha fazla miktarda çamur ve kalıntıya sahip sistemler, manyetik filtrelerin kullanımıyla güçlü bir yıkama gerektirebilir. Bu, internette videolardan izleyeceğiniz petek temizleme yöntemi veya kazan temizliği nasıl yapılır? videoları için pek etkili yöntemler değildir. Tüm yeni yüksek verimli kazanların ısı eşanjörlerinde daha küçük su yolları vardır ve doğru önlem alınmazsa kolayca tıkanabilir (merkezi ısıtma sisteminden gelen döküntülerle). Eğer kazan ve petek temizliğinin daha kötü bir hal almamasını istiyorsanız, bu tür işleri merkezi ısıtma sisteminiz için profesyonel bir kazan temizliği desteği almalısınız. Ekibimiz her tür ısıtma sistemi konusunda eğitim almış ve merkezi ısıtma sisteminizden maksimum çamur ve kireci çıkarmak için doğru ekipmana sahiptir. Kısa sürede petek temizliği yaparak en üst verimi almanız için çalışırlar.

 

FİRMA HAKKINDA YORUM YAP

FİRMA HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

 • Sercan can 28 Şubat 2021 09:30 CEVAPLA

  Kışın başlarında peteklerin yarısı yanmıyordu bende destek istedim uzman kadrosuyla gelin yarım saate sorunu tespit edip çözdüler ve peteğim eskiden daha çok yanmaya başladı artık her kışın başında bakım yapmaya karar verdim herkese tavsiye ederim