• Firmanızı Ekleyin, Şehrinizin Gözdesi Olun!
TAKİBE AL FAVORİLERE EKLE
3,976 ZİYARETÇİ
  • YETKİLİ KİŞİ: Ankara Mavi Masa - ALO 153
  • ADRES: Ankaralılar Cd. Gordion Avm.
  • TELEFON: 0 (312) 354 5933
  • SOSYAL MEDYA:
AÇILIŞ - KAPANIŞ 06:00 - 06:00
SERVİS SAATLERİ 06:00 - 24:00
SERVİS YERLERİ ANKARA

FİRMA HAKKINDA

Ankara Çayyolu Metro Hattı

Ankaralılar Caddesi Çayyolu Gordion avm konumunda bulunan Çayyolu Metrosu; Kızılay – Çayyolu hattı (M2) 16590 metre (19,5 km) uzunluktadır. Metronun iki girişi iki çıkışı var ve Gordion konutlarının alt konumundadır.
Çayyolu Metrosu hakkında şikayet, öneri ve taleplerinizi alt kısımda yorumlara yazarak Alo 153 Mavi Masa hattına sizler adınıza iletmiş olacağız.

Ankara Metrosu Sisteminde İşletilen Hatlar;

Ankara Metrosu işletmesi 4 Metro hattı ve 1 Teleferik işletmesinden oluşmaktadır. Toplam Hat Uzunluğu 59 km. dir. 47 istasyon bulunmaktadır. 05 Ocak 2017 günü açılan M4 Keçiören hattı ve 2014 yılında açılan M2, M3 hatları ile toplam ray uzunluğu 55,831 m. ye ulaşmıştır. Ankara Metrosu çift hatlı, ağır raylı sistem olup, 43 istasyon ve iki depodan oluşmaktadır. Ankara Metrosu İşletmesinde 78 set tren vardır. Ticari servis işletmesinde genel olarak 2 set trenden oluşan 6’lı tren ile hizmet sunulmaktadır. Araç boyu 23 m. olan 3 araç bir seti oluşturmaktadır.

Hat açıklığı 1435 mm olup kaynaklanmış sürekli raylardan oluşmaktadır. Acil durumlar ve bakım servisleri için tüm ana hat güzergâhı boyunca bir yürüme yolu bulunmaktadır. Yolcu istasyonlarındaki platform uzunluğu 140 m. dir. Ayrıca biri Macunköy istasyonu yanında 144 araç kapasiteli, diğeri Koru istasyonu yanında 135 araç kapasiteli iki depo sahası mevcuttur. Depolarda ayrıca, Kontrol Merkezi, Temizlik, Genel Bakım tesisleri ve Ankara Metrosu idari bürolarını içeren İşletme ve Bakım Merkezi (İBM)binası da bulunmaktadır. Şu andaki durumuyla sekiz depolama, sekiz bakım ve üç geçiş/temizlik hattı ihtiva etmekte olup, ileride onbeş depolama, onüç bakım ve üç geçiş/temizlik hattı olacak şekilde büyüme kapasitesine sahiptir.

Yenimahalle–Şentepe Teleferik Sistemi (T1) tek yönde 2400 kişi/saat kapasitesine sahiptir. Yenimahalle metro istasyonunda başlayan hat ve Şentepe merkezine kadar ulaşımı havadan sağlamaktadır. Yenimahalle-Şentepe arasında 4 duraklı 106 kabinin aynı anda hareket eden teleferik sisteminin uzunluğu 3257 m dir. Her kabin 15 saniyede bir istasyona girmekte ve 13.5 dakika da 200 metrelik kot farkı ve yaklaşık 3257 metrelik mesafe aşılmaktadır. Yenimahalle metro istasyonu ile Şentepe merkezini bağlayan teleferik sistemi metrodan çıkan yolcuların beklemeden kısa sürede Şentepe’ye ulaşmasını sağlamaktadır. Ankara’da metro ile senkronize çalışan teleferik sistemi trafiğin rahatlamasına yardımcı olmaktadır. Engelli, yaşlı, çocuk ve herkesim tarafından rahatlıkla kullanılmaktadır.

Çayyolu metro durakları sırasıyla Ümitköy metrosu, gordion metrosu ve koru metrosu son durak olarak belirlenmiş ve çayyolu ve civarı semtlere hizmet vermeye davam etmektedir..  Yine metronun bakımları gordion avm arkasında metro bakım yerinde yapılarak vatandaşların hizmetine verilmektedir..

FİRMA HAKKINDA YORUM YAP

FİRMA HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

  • Büşra Artan 27 Mart 2020 22:56 CEVAPLA

    ÇAYYOLU metrosu hafta içi kaça kadar çalışıyor acaba? Bu çalışma saatleri doğru diye gittim kapalı her yer. Ümitköy Den yürüdüm ya taksi de yok. Her yer bomboş

  • Fulya Yıldız 9 Mart 2021 06:03 CEVAPLA

    Genelde tüm metrolar dolu ve kalabalık oluyor. Fakat Çayyolu metrosunun içerisi sanki tekrardan dizayn edilmiş gibi. 1 yıl başka bir şehirde ikamet ediyordum. 1 yıl sonra gelmem ile birlikte metrodaki değişikliği fark ettim. Çayyolu metrosu eskisinden daha sakindi. Metro konusunda rahatlamamızı sağlayan yetkililere teşekkür ediyorum.