• Firmanızı Ekleyin, Şehrinizin Gözdesi Olun!

Türkkonut

Türkkonut

Türkkonut

Ankara’nın Çayyolu semtinde, Uludağ’a 6 km mesafede yer alan Türkkonut veya bir diğer ifadeyle Uydukent Çayyolu 2, modern şehirleşmenin örneklerini görebileceğiniz toplu bir yaşam alanı. Türkkonut’ta kiralık ev fiyatları, bölge ortalamasının altında seyrediyor. Her ne kadar toplu taşıma imkanları geniş olsa da, bunun sebebi il merkezine ve ilçe merkezine biraz uzak olması. İnternette yer alan kiralık ve satılık ev ilan sitelerinde Türkkonut için birçok farklı ilana rastlayabilirsiniz.

Çayyolu Türkkonut

Güneybatı Ankara Çevre Düzeni Nazım İmar Planı dahilinde, Türkiye S.S. Yapı Kooperatifleri Merkez Birliği (TÜRKKONUT) tarafından hayata geçirilen “Çayyolu 2 Dodurga Uydukent Projesi”, bölge halkı tarafından Türkkonut olarak adlandırılmaktadır. Türkkonut projesinde; çok katlı konutlarda, çeşitli iş alanları, dubleks yaşam alanları, ticaret merkezleri, resmi yönetim alanları, spor ve eğitim tesisleri, ibadethane, sosyal ve kültürel tesisler, danışma ve sağlık gibi birimler bulunmaktadır.

Türkkonut evlerinin güneybatı tarafında 85 dönümlük bağ bahçe nizamındaki bölüm ise yine proje sınırlarına dahildir. Çağa uygun donanımlara sahip toplam 3325 konut, 2006 yılında kullanıma sunularak sahiplerine teslim edilmiştir.

Uydukent Çayyolu 2 projesi sınırları içerisinde 600 araçlık otoparka sahip bir cami bulunmaktadır. 2006 yılında kullanıma açılan cami, 8.000 kişinin aynı anda ibadet edebilmesine imkan sunmaktadır. Selçuklu mimarisi temel alınarak ve dış mekanının bazı bölümlerinde Osmanlı mimarisinden esinlenerek tasarlanmıştır.

İçerisinde 32 derslik ve 3.000 kişilik amfi yer alan bir öğretim okulu da mevcuttur. Aynı zamanda bu okulda kütüphane, 800 kişi kapasiteli kapalı spor salonu, konferans salonu ve bilgisayar derslikleri de bulunmaktadır. Okulda 600’ün üzerinde öğrenci eğitimlerine devam etmektedir.

Türkkonut Uydukent Çayyolu 2 projesinin en önemli özelliklerinden birisi de zengin peyzaj alanına sahip olmasıdır. Toplamda 30 dönümlük park ve aktif yeşil alan içeren projede 10 adet kamelya bulunmaktadır. Bunların yanı sıra 18 hektar civarı arazi ise ağaçlandırılmıştır. Ankara’nın böylesine geniş bir site alanına sahip ve içerisinde geniş ağaçlık alan barındıran ender projelerinden birisidir.

Türkkonut sitelerinde hali hazırda 2 adet kapalı otobüs durağı mevcuttur. Yine kullanıma sunulan 150 adet çöp konteynırı, kış aylarında yağan karın temizlenmesi için bir adet yol bakım aracı hizmettedir. Proje kapsamında Türkkonut içerisinde bir adet de taksi durağı bulunmaktadır.

Uydukent projesi kapsamında 2004 tarihinden beri bölgede doğal kullanımı aktif olarak devam etmektedir.

Sosyo-ekonomik açıdan Türkkonut’a yakın konumda olan Çayyolu’ndan epey farklıdır. Site sakinleri, market, ulaşım, vb. ihtiyaçlarını rahatlıkla halledebilmektedir. Kiralık evler ve satılık dairelerle sürekli gündeme gelen Türkkonut Uydukent Çayyolu 2 projesi, Ankara’nın hemen her bölgesinden ziyaretçilerin tercih ettiği, ekonomik sayılabilecek bir fiyat skalasına sahip, dizaynı ve evlerin donanımı ele alındığında çağın gerektirdiklerini karşılayabilecek yapıdaki projelerden birisi olarak ifade edilmektedir.