• Firmanızı Ekleyin, Şehrinizin Gözdesi Olun!

Alacaatlı

Alacaatlı

Ankara’nın Çankaya ilçesine bağlı bir mahalle olan (2004 tarihinde başkent sınırlarını belirleyen 50 km yarıçap içerisinde kaldığı için köy statüsünden mahalle statüsüne geçmiştir.) Alacaatlı, 200 yıllık bir tarihi ile İç Anadolu kültürünün hala daha yaşadığı, eski kimliğinin yaşatılmaya çalışıldığı bir yerdir.

Ankara merkeze 20 km mesafede, Çankaya ilçe merkezine ise 21 km uzaklıktadır. Alacaatlı’da önceleri yaşam süren meşe ormanlarının izlerine hala rastlamak mümkündür. Bu tür yeşillik alanlar, bölge halkı tarafından iyi bir şekilde korunmuş ve bataklık hale getirilmesi önlenmiştir. Fakat inşaat sektörü, yöre halkının Alacaatlı sakinleri kadar duyarlı değildir ve yakın zamanda büyük bir şehirleşme örneğine tanık olmuştur.

Çayyolu Alacaatlı Nsıl Bir Yer ?

Konum olarak Alacaatlı, Yaşamkent, Türkkonut ve Dodurga Mahalleleri ile komşudur. Piknik alanları, et lokantaları, eğlence merkezleri, lüks siteleri ve hali hazırda inşaatı devam eden yaşam alanlarıyla adından bahsettirmektedir. Başkentin lüks bir mahallesi/köyü olarak da tanımlayabileceğimiz Alacaatlı’da ev fiyatlarının ve kiralarının başkent ortalamasının biraz üstünde olduğunu söyleyebiliriz. Çocuklu aileler, öğrenciler, gençler, arkadaş grupları için tercih edilen bir yaşam alanıdır. Temiz havası ve doğası, sessiz sakin atmosferi ile bölgenin en çok sevilen muhitlerinden birisidir. Bölgenin sağlık ihtiyaçlarını giderecek bir çok Sağlık merkezi ve Eczaneler de yer almaktadır. Mesai bitiminden sonra Alacaatlı Nöbetçi eczane sayısı acil durumlarda eczane aratmayacak kadar fazladır

Alacaatlı’da Yapılabilecek Aktiviteler

Kendine has doğal güzellikleri, yeşilin farklı birçok tonuna şahit olabileceğiniz atmosferi, tertemiz havası, sessiz ve sakin doğası ile hafta sonları başkentin tüm ilçe ve semtlerinden ziyaretçi akınına uğramaktadır. Daha çok açık alanlar için ve özellikle piknik için tercih edilmektedir.